Technologiczny must have
Obecnie, wśród najważniejszych trendów technologicznych jawią się:
- Transformacja cyfrowa,
- Big Data oraz cloud computing,
- Sztuczna inteligencja (AI, Artificial Intelligence),
- Digital twin,
- Technologie wspierające zdrowie,
- Robotyzacja,
- Metaverse,
- Rozszerzona i wirtualna rzeczywistość.
2022 to już kolejny rok, w którym głównym wyzwaniem dla przedsiębiorców jest transfer technologii cyfrowych do biznesu. To sprawia, że digitalizacja procesów biznesowych i technologicznych jest niewątpliwym trendem w dzisiejszych czasach. Z naszych doświadczeń wynika, że aktualnie jednym z kluczowych zagadnień jest zapewnienie cyberbezpieczeństwa w firmach. Praca zdalna stała się codziennością, a bezpieczeństwo danych (szczególnie danych o charakterze krytycznym dla funkcjonowania organizacji) w rozproszonych strukturach jest trudne do zapewnienia. Ponadto, bezpieczeństwo danych może być zagrożone w związku z bieżącą sytuacją międzynarodową, nie bez przyczyny od 21. lutego br. ogłoszony jest trzeci stopień alarmu o zagrożeniu terrorystycznym w cyberprzestrzeni (CHARLIE-CRP) na terytorium całego kraju. Niezbędne jest więc sięganie po sprawdzone rozwiązania oparte na technologiach cloud computing i Big Data. To nieodłączne elementy procesu transformacji cyfrowej. Przeniesienie danych do chmury i przetwarzanie ich tam gwarantuje relatywnie szybki dostęp do nich bez względu na miejsce i czas wykonywanej pracy (uwarunkowane jest jednak jakością i szybkością przepływu danych), a także pozwala na gromadzenie ich i archiwizowanie w przejrzysty sposób. A skoro już zbieramy informacje, to należy je odpowiednio przeanalizować i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Tutaj warto zwrócić uwagę na najważniejszą już od kilku lat technologię, czyli sztuczną inteligencję (AI), której wykorzystanie jest niezmiennym trendem w ostatnim czasie. Rozwiązania AI stają się coraz powszechniej stosowane w biznesie. Weźmy za przykład algorytmy kontrolujące kluczowe wskaźniki efektywności i zbierające dane z różnych źródeł, np. arkuszy kalkulacyjnych czy bezpośrednio z procesów technologicznych. Na podstawie zgromadzonych informacji, w oparciu o mechanizmy AI, tworzone są raporty wzbogacone o intuicyjne tabele i czytelne diagramy. Tak skrupulatnie przygotowane zestawienia pomagają w podejmowaniu kluczowych dla firmy decyzji. Mogą przy tym posłużyć do opracowania i wykorzystywania w codziennej działalności operacyjnej tzw. digital twin, cyfrowego odzwierciedlenia rzeczywistych obiektów zapewniającego analizy tych samych procesów wykonywanych przez owe obiekty, jeszcze zanim dojdzie do wdrożenia określonych działań w rzeczywistości funkcjonowania firmy.
Transformacja cyfrowa to już od kilku lat najważniejszy element strategii przedsiębiorstw, które chcą być konkurencyjne na rynku. To złożony proces, do którego zrozumienia niezbędne są odpowiednie kompetencje kadry oraz świadomość stanu cyfryzacji organizacji. Aby podnieść poziom wiedzy w tym zakresie, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpocznie w tym roku program usług rozwojowych dotyczących zarządzania przedsiębiorstwem w zakresie transformacji cyfrowej. Przyznane dofinansowanie będzie można przeznaczyć na usługi doradcze i szkoleniowe, które pozwolą zdiagnozować potrzeby mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw w obszarze zarządzania transformacją cyfrową [1].
Pisząc o trendach na 2022 r. warto wspomnieć o technologiach wspierających zdrowie. Przyjrzyjmy się im w kontekście bieżącej sytuacji związanej z pandemią COVID-19. Kluczowa w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusa jest sprawna i szybka diagnostyka. Niestety wielu z nas osobiście doświadczyło, że wiąże się ona z czasochłonnymi badaniami i długotrwałym oczekiwaniem na rezultaty. W tym kontekście przełomowym zdaje się być oparty na sztucznej inteligencji algorytm, opracowany przez koreańskich naukowców, który pozwala rozróżnić ostrą, wirusową chorobę zakaźną COVID-19 i bakteryjne zapalenie płuc na podstawie analizy zdjęć osób poddanych tomografii komputerowej płuc. Tam, gdzie ludzkie oko może być zawodne, z pomocą przychodzi technologia dająca ponad 98-procentową dokładność. Medycyna coraz chętniej korzysta również z osiągnięć nowoczesnej robotyki. Obecnie roboty pomagają m.in. w procesie rehabilitacji (np. egzoszkielety służące do wsparcia mięśni pacjenta po urazie mózgu lub rdzenia kręgowego), na bloku operacyjnym (roboty chirurgiczne) czy w szkoleniach opieki zdrowotnej (inteligentne fantomy potrafiące symulować objawy różnych chorób i dolegliwości). Coraz częściej mówi się także o mikro- lub nanobotach, które dostarczą leki wewnątrz organizmu dokładnie tam, gdzie są one potrzebne, omijając przy tym układ pokarmowy i ograniczając tym samym ryzyko wystąpienia powikłań zdrowotnych. 2022 r. z pewnością przyniesie kolejne mariaże technologii z medycyną.
Robotyzacja zdaje się być przyszłością nie tylko medycyny, ale i innych obszarów. To jedna z głównych gałęzi transformacji cyfrowej przemysłu. Wynika ona z konieczności usprawniania procesów, redukcji kosztów wytwarzania, a także podniesienia wydajności. Na potrzebę inwestowania w robotyzację bardzo mocno wpłynęła pandemia COVID-19, która spowodowała częste niedobory wykwalifikowanych pracowników oraz braki ciągłości produkcji ze względu na niedoszacowane ryzyka dotyczące czynnika ludzkiego. Aby zachęcić polskich przedsiębiorców do podejmowania działań w tym zakresie, od 1 stycznia 2022 roku mogą oni skorzystać z tzw. ulgi na robotyzację. Nowa ulga ma ułatwić firmom decyzję o zakupie robotów i tym samym przyspieszyć transformację cyfrową polskiego przemysłu. Więcej informacji o uldze na robotyzację znajdziesz tutaj. Kolejną zachętą w tym kierunku będzie również Robogrant – konkurs PARP dofinansowujący projekty inwestycyjne w zakresie robotyzacji dla firm produkcyjnych z branży przemysłowej. Nabór ogłoszony będzie w marcu 2022 r. Szczegóły projektu podamy niebawem [1]. Wyposażając przedsiębiorstwa w wyspecjalizowany sprzęt, nie tylko usprawnimy pracę zakładów, ale podniesiemy ich konkurencyjność na arenie międzynarodowej. Warto podążać za tym trendem zwłaszcza, jeżeli ma się on przyczynić do realnych korzyści dla firm.
W październiku 2021 r. Facebook zmienił nazwę na Meta. W jednym momencie wszystkie oczy skierowały się ku Metaverse. Wirtualny, alternatywny świat to jeden z najbardziej intrygujących trendów. Wraz z nim zyskują na znaczeniu technologie takie jak: wirtualna rzeczywistość (ang. virtual reality, VR) i rozszerzona rzeczywistość (ang. augmented reality, AR). Inżynierowie Meta postanowili również uczynić sztuczną inteligencję bardziej elastyczną. W tym celu opracowali Data2vec – pierwszy samonadzorowany, wydajny algorytm, dzięki któremu modele AI są w stanie rozpoznawać dane niezależnie od tego, czy są wyrażone mową, pismem czy obrazem. Nowe rozwiązanie przybliża uczenie maszyn do sposobu, w jaki uczą się ludzie – czerpią informacje jednocześnie z różnych źródeł, aby zbudować ogólny obraz rzeczywistości [2]. Dzięki tym narzędziom z łatwością będziemy poruszać się po rzeczywistości Metaverse. Czy świat całkowicie przeniesie się do nowego wymiaru? Z pewnością 2022 r. przybliży nas do odpowiedzi na to pytanie.
Nie bez powodu mówi się, że potrzeba jest matką wynalazku. Powiedzenie to jest bardzo aktualne również w branży IT. Trendy, o których mowa powyżej, są niczym innym jak odpowiedzią na bieżące potrzeby. Rozwój technologiczny idzie w parze z tym, co dzieje się na świecie i czego oczekują społeczeństwa, chociaż jednocześnie przyczynia się do kreowania tych potrzeb. Z tych względów jesteśmy przekonani, że rok 2022 przyniesie wiele innowacyjnych i ciekawych rozwiązań technologicznych.
[1] Nowe możliwości dla przedsiębiorców – plany PARP na 2022 rok
[2] Meta uczy sztuczną inteligencję wielozadaniowości i tworzy najszybszy superkomputer AI
W Digital Technology Poland nie tylko śledzimy trendy technologiczne, ale pracujemy z nimi każdego dnia. Nasze doświadczenie pozwala nam na efektywne wdrażanie nawet najbardziej skomplikowanych rozwiązań. Chcesz dołączyć do naszego teamu i pracować z najlepszymi? Zajrzyj tutaj.